flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Проведено моніторинг направлення рішень до ЄДРСР

29 січня 2016, 13:25

Рішення суду, як найважливіший акт правосуддя, покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права. Судові рішення в адміністративних справах викладаються у формі постанови або ухвали (ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України).

Порядок доступу до судових рішень з метою забезпечення відкритості діяльності судів загальної юрисдикції, прогнозованості судових рішень та сприяння однаковому застосуванню законодавства, визначається Законом України «Про доступ до судових рішень» 22 грудня 2005 року № 3262-IV зі змінами та доповненнями. Цим Законом регулюються відносини щодо забезпечення доступу до судових рішень (рішень, судових наказів, постанов, вироків, ухвал), ухвалених судами загальної юрисдикції, та ведення ЄДРСР.
Ведення ЄДРСР запроваджено з 1 січня 2006 року, коли набрав чинності Закон України «Про доступ до судових рішень».

ЄДРСР – це автоматизована система збирання, зберігання, захисту обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Обов’язок щодо ведення реєстру покладено на Державну судову адміністрацію України. Користування ним є безкоштовним. Реєстр створено, щоб підвищити прозорість діяльності судів, забезпечити прогнозованість судових рішень та сприяти однаковому застосуванню законодавства через відстеження судової практики.
Відповідно до Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року № 3262-IV та Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  (далі – Порядок ведення реєстру), суди загальної юрисдикції надсилають адміністраторові Реєстру копії всіх судових рішень згідно з переліком, який затверджується Радою суддів України за погодженням з Державною судовою адміністрацією України, виключно в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису.

ЄДРСР надає відмінні можливості для спрощеного ведення судової статистики. Кожен має право самостійно відшукати статистичну інформацію про кількість справ чи рішень, обравши відповідні часові рамки та інші критерії. Судові рішення, внесені до ЄДРСР є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України – reyestr.court.gov.ua, а також на офіційній вєб-сторінці Волочиського районного  суду є посилання до веб-порталу судової влади України.

На виконання вказаних вище нормативних актів двічі на рік в суді проводиться узагальнення інформації щодо надсилання суддями копій судових рішень до ЄДРСР.

Згідно з Наказом Державної судової адміністрації України від 17 лютого 2012 року № 20/1/4 «Про перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до Єдиного державного реєстру судових рішень» з 2 березня 2012 року й суд почав надсилати до ЄДРСР усі рішення, винесені в порядку кримінального, цивільного, та адміністративного судочинства, зокрема:

ухвали судів усіх інстанцій про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі;

ухвали суддів, які можуть бути оскаржені окремо від постановлених за результатами розгляду справи рішень, вироків, ухвал, постанов у випадках та порядку, визначеному процесуальним законом;

ухвали про забезпечення позову, заміну виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову, зупинення виконання судового рішення;

судові накази, що видаються в порядку наказного провадження, заочні рішення;

постанови, рішення, вироки судів, крім постанов про надання дозволів на проведення окремих слідчих дій або оперативно-розшукових заходів;

судові рішення, постановлені за результатами перегляду рішень, вироків, ухвал, постанов;

ухвали, постановлені за наслідками розгляду заяв щодо рішень третейських судів.

Канцелярією суду  було внесено  відповідні дані  до ОСК щодо дати набрання законної сили та судді  направили відомості  до Реєстру.

В  суді для забезпечення вирішення завдань по роботі зі статистичними звітами  встановлено комп’ютерну програму КП «ДЗС», яка багато разів оновлювалась. Для відправки документа до ЄДРСР через КП «ДЗС» на нього необхідно накласти електронно-цифровий підпис судді. Для цифрового підпису необхідно завантажити ключ ЕЦП, після чого здійснюється підписання документу. Підписувати можна тільки документи у статусі «Проект». Перед відправкою до ЄДРСР підписані документи переводять до статусу «Оригінал».
До статусу «Оригінал» можна переводити лише документи:

дата яких не повинна перевищувати поточної дати;

якщо документ належить до справи, то по ній має бути призначений суддя.

У суді надіслання копій судових рішень до ЄДРСР здійснюється безпосередньо суддями, відповідно до вимог Закону України «Про доступ до судових рішень», постанови Кабінету Міністрів України  «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень».

Вказана постанова  передбачає, що надсилання електронних копій судових рішень інформаційно-технічному адміністратору Реєстру має відбуватись не пізніше дня, що настає після ухвалення судового рішення або в день складення повного судового рішення.

Відсоткове співвідношення між кількістю розглянутих судом апеляційних скарг по справах з кількістю надісланих рішень до ЄДРСР, по яких закінчено апеляційне провадження, складає 100%.

Для здійснення контролю, спеціалісти ДП «Інформаційні судові системи» направляли на адресу суду витяги з Реєстру. З цієї інформації отримуються дата внесення судового рішення до Реєстру та реєстраційний номер судового рішення. У КП «ДЗС» також автоматично проставляється номер документа по кожному рішенню, за яким проводиться реєстрація у самому Реєстрі, повідомляється про час внесення до ЄДРСР та ознака «Контроль ЄДРСР». Якщо в програмі всі відмітки проставлені, це свідчить про підтвердження надсилання рішення.

Згідно зі ст. 8 Закону «Про доступ до судових рішень» для забезпечення захисту судових рішень адміністратору Реєстру забороняється робити зміни та вилучення в рішеннях, що вже внесені до Реєстру, окрім усунення технічних помилок самого реєстроутримувача. Якщо виправлення судового рішення здійснено в судовому порядку, то до Реєстру надсилається ухвала про внесення виправлення у судове рішення. Раніше внесене до Реєстру рішення залишається без змін.

Проведеним аналізом встановлено, що за період 2010-2015 року до ЄДРСР направлено усі рішення суду, в передбачених  законодавством випадках.

Крім того, було здійснено перевірку судових рішень  щодо осіб, які вчинили корупційні правопорушення, починаючи з 01.07.2011 року. Порушень не виявлено.

Зважаючи на результати проведеного аналізу, можна зробити висновок про належну організацію роботи в частині відправлення електронних копій судових рішень до ЄДРСР.  На даний момент відправка рішень до ЄДРСР працює в штатному режимі, без порушень.

Пропозиції:

продовжити контроль за надсиланням електронних копій судових рішень до інформаційно-технічного адміністратора Реєстру, в зазначені строки відповідно до Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 року № 3262-IV та Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006 року № 740 зі змінами.


 

Керівник апарату суду                                   Кадобна Н.Л.