flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Коментар до Кодексу суддівської етики

27 грудня 2016, 12:58

Рада суддів України за підтримки програми USAID реформування сектору юстиції "Нове правосуддя" 17 листопада 2016 року презентувала Коментар до Кодексу суддівської етики.

Коментар до Кодексу суддівської етики розроблено спеціально створеною робочою групою у складі суддів і науковців та затверджено рішенням ХІ з'їзду суддів України від 22 лютого 2013 року. До видання увійшло три розділи: «Загальні положення», «Поведінка судді під час здійснення правосуддя» та «Позасудова поведінка судді».

Вітаючи учасників зібрання Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко зазначила, що робоча група детально дослідила міжнародні стандарти у сфері суддівської етики, проаналізувала практику притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності в Україні та ідентифікувала проблемні питання щодо розуміння й однакового тлумачення положень Кодексу суддівської етики як членами дисциплінарного органу, так і суддями.

Також Голова Ради суддів України звернула увагу на те, що поки Коментар готувався до друку, в державі прийнято зміни до Конституції України у частині правосуддя, почав діяти новий Закон України “Про судоустрій і статус суддів” та готується - “Про Вищу раду правосуддя”, введено поняття конфлікту інтересів, а це означає, що перед суддями стоять нові вимоги, які також потребуватимуть ґрунтовного тлумачення.

Головне, що Коментар чітко окреслив і доніс до суспільства стандарти суддівської етики, зокрема, запровадження інституту свободи інформації та стосунки з працівниками ЗМІ під час висвітлення судових засідань.

Зокрема, стаття 11 Кодексу декларує: “Суддя у визначеному законом порядку надає засобам масової інформації можливість отримувати інформацію, не допускаючи при цьому порушення прав і свобод громадян, приниження їх честі й гідності, а також авторитету правосуддя”. У Коментарі до статті зазначається, що свобода інформації та вираження поглядів не є абсолютною. Право особи на інформацію про судовий розгляд справи закріплено в численних нормативних актах національного законодавства, зокрема, у Законі України “Про судоустрій і статус суддів” (стаття 11), ЦПК (стаття 6), КАС (пункт 5 частини 1 статті 7, стаття 12), ГПК (стаття 44), КПК (пункт 2 частини 1 статті 7, статті 27, 328), визначають не тільки гарантії реалізації вказаного права, але і їх межі. Зокрема, частиною 3 статті 34 Конституції України передбачено, що “здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку,.. для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя”. Таким чином, законодавець застерігає журналістів від вільного трактування і коментування судових рішень, фактів та інформації, почутих у залі судових засідань.

Кодекс суддівської етики містить розділ третій “Позасудова поведінка судді”, який регламентує норми поведінки суддів у позаробочий час. Зокрема, стаття 20 визначає поведінку судді у соціальних мережах та на Інтернет-форумах. У Коментарі до статті зазначається, що спілкування у соцмережах не забороняється, проте “суддя може розміщувати, коментувати лише ту інформацію, яка не завдає шкоди авторитету судді та судової влади”.

Дотримання новел Кодексу суддівської етики не менш важливе, ніж дотримання законів загалом, адже високі стандарти суддівської поведінки сприятимуть укріпленню довіри громадян до судів.