flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як оскаржити штраф за порушення ПДР

18 вересня 2018, 13:07

Нацполіція може накласти штраф за адміністративне правопорушення зокрема, через дії водіїв на дорозі. Таке право закріплене у ст. 222 КУпАП.
     Якщо водій визнає свою вину, він сплатить штраф. В іншому випадку, у водія є право оскаржити припис Нацполіції в порядку адміністративного судочинства.

            Ст. 300-1 КУпАП передбачено, щов разі несплати порушником ПДР накладеного штрафу протягом 30 днів, стягуватиметься пеня в подвійному розмірі штрафу. Після закінчення цього ж строку постанова підлягає примусовому виконанню.

            Водночас, якщо водій або власник транспорту вирішує оскаржити постанову, перебіг таких строків зупиняється до розгляду скарги.

            Чи можливе накладення штрафу без протоколу?

            Ст. 258 Кодексу України про адміністративні порушення передбачено, що співробітники Нацполіціїне зобов’язані складати протокол порушення ПДР, якщо воно було зафіксовано в автоматичному режимі. Так само, протокол про адмінпорушення не складатимуть, якщо штраф стягується на місці його вчинення.

            Водночас, зверніть увагу, водія не мають права притягати до адмінвідповідальності без доказів. Це означає, що водій має повне право ознайомлюватися з усіма доказами, навіть якщо це відеозапис нагрудної камери інспектора. В разі, якщо водію відмовляють у доступі до доказів, можна сказати, що таких доказів немає.

            До доказів відносять складений протокол, пояснення обвинуваченої особи, запис технічних засобів тощо.

            Водночас, варто зауважити що за ст. 122 КупАП водія не можна притягнути до адмінвідповідальності за порушення, вчинене у стані крайньої потреби (наприклад, за виїзд на смугу зустрічного транспорту з метою уникнення зіткнення з автомобілем) за умови, якщо небезпеку не можна було відвернути іншим способом або якщо завдана шкода менша за відвернену.

            Як оскаржити постанову?

            Щоб у вас була можливість оскаржити постанову про накладення штрафу у передбачені законом строки – варто ще під час її оформленн підписати постанову та здійснити запис про свою незгоду. Інакше, вам можуть не віддати копію постанови, а надіслати пізніше поштою.

            Законодавство України передбачає 2 варіанти оскарження: в адміністративному (звернення до вищого органу) та в судовому порядку. Оскільки адміністративний порядок оскарження на практиці рідко є результативним, ліпше не витрачати даремно час та відразу звернутися до суду.

            Щоб оскаржити постанову про накладення штрафу в суді, необхідно протягом 10 днів звернутися з адміністративним позовом до суду загальної юрисдикції за місцем проживання позивача. Зверніть увагу, за подання адміністративного позову про оскарження постанови про притягнення до адмінвідповідальності, в сфері безпеки дорожнього руху, заявник звільняється від оплати судового збору (на підставі ст. 288 КупАП). Цей факт варто навести у позовній заяві, аби через несплату судового збору, суд не залишив такий позов без руху.

            У своїй позовній заяві ви маєте навести доводи відсутності правопорушення, вказати вимогу визнати дії працівника поліції незаконними, а постанову — скасувати. В адміністративному провадженні тягар доведення покладається на суб'єкт владних повноважень.

            Також нагадуємо Ваші права при притягненні  до адмінвідповідальності, гарантовані ст. 268 КУпАП:

- ознайомлюватися з матеріалами справи, подавати докази, заявляти клопотання;

-користуватися юридичною допомогою адвоката;

-під час судового розгляду говорити рідною мовою або користуватися послугами перекладача;

-оскаржувати рішення суду.

            Якщо суд відкриє провадження у вашій справі, дія постанови тимчасово припиняється, так само постанова набуває чинності, коли суд відмовляє у задоволенні позову.