flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Визнали недійсним наказ, витребували земельну ділянку, стягнули судовий збір – так хотіла мати, приватизувати землю для своїх дітей ''законним шляхом ''

19 листопада 2019, 13:51

12 листопада 2019 року набрало законної сили рішення за позовом заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури Хмельницької області, поданого в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області осіб про визнання недійсним наказу та витребування земельної ділянки.

Маючи уже у власності земельну ділянку площею в 1,55 га відповідачка Г. захотіла собі ще оформити право власності на земельну ділянку площею 2,0 га та подарувати діттям. Отримавши всі необхідні документи правомірно,з її слів, встигла не лише привласнити а ще й продати приватизовану земельну ділянку відповідачці Л.

       Судом встановлено, що на підставі заяви відповідачки Г. від 30.09.2015 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність, наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02.02.2016 відповідач  Г. надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за межами населених пунктів Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, орієнтованим розміром земельної ділянки 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

       Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 24.12.2016 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Надано у власність відповідачки Г. земельну ділянку площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за межами населених пунктів Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області.

       Водночас, як встановлено судом, відповідач Г. вже зверталася із заявою до сільського голови с. Бубнівка про надання їй безкоштовно у приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується копією її заяви від 09.11.2004.

       Розпорядженням Волочиської районної державної адміністрації Хмельницької області від 30.03.2005 затверджено протокол розподілу земельних ділянок та видано державні акти на право власності на земельні ділянки працівникам соціальної сфери по Бубнівській сільській раді.

       Право приватної власності на вказану земельну ділянку за відповідачкою Г. зареєстровано, що підтверджується наявним в матеріалах справи Інформацією з Державного реєстру .

       Крім того, як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 14.06.2019, відповідач Г. на підставі рішення сесії Наркевицької селищної ради від 07.09.2017 отримала у власність земельну ділянку площею 1,55 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в межах населеного пункту Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області .

       Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

       Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

       Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

       Згідно припису ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.

       Відповідно до ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектара.

       Отже, суд встановив, що станом на 26.10.2016 (набуття у власність спірної земельної ділянки площею 2 га) відповідач Г. вже скористалась своїм правом на приватизацію землі та у неї на праві приватної власності вже перебувала земельна ділянка площею 2 га , для ведення особистого селянського господарства, що порушує вимоги ст.ст. 116, 121 ЗК України.

       Пунктом «г» ч. 3 ст. 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

       Таким чином, необхідно визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 24 грудня 2016 року, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність віядповідачці Г. земельну ділянку загальною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населеного пункту Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області.

       Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 388 Цивільного кодексу України якщо майно за відплатним договором придбане у особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

       Земельна ділянка площею 2,0 га, що розташована за межами населеного пункту Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, вибула із земель запасу державної власності внаслідок незаконного використання відповідач Г. права на повторну безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто, поза волею власника цих земельних ділянок – держави. А відповідач Л. отримала вказану земельну ділянку від особи, яка не мала права її відчужувати.

       Таким чином, спірна земельна ділянка підлягає витребуванню у набувача, відповідача Л., на користь держави.

                Отже, суд визнав  недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 24 грудня 2016 року, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення  відповідачу  Г. земельної ділянки площею 2 га, яка розташована за межами населеного пункту Бубнівської сільської ради Волочиського  району Хмельницької області.

 Витребувати у  відповідача Л. на користь держави земельну ділянку загальною площею 2 га, яка розташована за межами населеного пункту Бубнівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області.        

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір в розмірі 960 грн. 50 коп.  Стягнути з відповідача Г. на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір в розмірі 960 грн. 50 коп. Стягнути з  відповідача Л. на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір в розмірі 1921 грн.

Прес-служба суду