flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Від «перестановки доданків», сума змінюється

24 лютого 2020, 15:32

В грудні 2019 року позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про зміну способу стягнення аліментів на утримання дитини.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем. 26 листопада 2012 року шлюб було розірвано. Від цього шлюбу у них є син, 2010 року народження, який проживає разом з нею та перебуває на її утриманні.

Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 01.11.2016 присуджено стягувати з відповідача на її користь аліменти на утримання сина в розмірі 800 грн. щомісячно, починаючи з 12.10.2016 і до досягнення дитиною повноліття. Зазначила, що на час ухвалення рішення відповідач тимчасово не працював. Однак, на даний час він проходить службу за контрактом у військовій частині А3215 в м. Волочиськ Хмельницької області і отримує регулярно заробітну плату. У зв’язку з наведеним, просила змінити спосіб стягнення аліментів з відповідача визначений рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 01.11.2016 та стягувати з відповідача на її користь аліменти на утримання сина, 2010 року народження у розмірі 1/4 частини від заробітку (доходу) щомісячно.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

У відповідності до вимог ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» визначено, що прожитковий мінімум для дітей віком від 6 до 18 років складає: з 1 січня 2020 року - 2218 гривень, з 1 липня - 2318 гривень, з 1 грудня - 2395 гривень.

Відповідно до ст. 181 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Згідно з ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Конвенцією про права дитини закріплено принцип загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Згідно ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

Згідно з правовою позицією Верховного суду України у справі за № 143цс13 від 05 лютого 2014 року: з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі та навпаки).

Судом, позов задоволено.

Змінено спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 01 листопада 2016 року, за яким з  відповідача стягнуто на користь  позивачки аліменти на утримання сина, 2010 року народження в розмірі 800 гривень щомісячно, починаючи з 12.10.2016 і до досягнення дитиною повноліття, та стягнуто з  відповідача на користь  позивачки аліменти на утримання  сина, 2010 року народження в розмірі 1/4 частки від його заробітку (доходу) щомісячно, однак не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання цим рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнуто із  відповідача, судовий збір в розмірі 768 гривень 40 копійок на користь держави.

Прес-служба суду