flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Не проживаєш - виписуйся!

30 липня 2020, 10:23

В грудні 2019 року позивачка звернувся в суд з позовом до  відповідачки про визнання її такою, що втратила право користування житловим приміщенням — житловим будинком вул. Кутова в с. Шмирки Волочиського району Хмельницької області. На обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачка є його невісткою (дружиною його сина) та в 2009 року вселилася в будинок як член сім'ї власника, зареєстрована за вказаною адресою, однак без поважних причин не проживає в даному будинку з вересня 2017 року. Оскільки спільне життя сина та відповідачки не склалося, остання з вересня 2017 року переїхала на постійне проживання до своїх батьків в с. Личівка Волочиського району Хмельницької області, добровільно знятися із місця реєстрації відмовляється.

       В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримує повністю, просить провести заочний розгляд справи у зв'язку з неявкою в судове засідання відповідачки.

       Відповідачка, яка про час, місце та дату судового засідання повідомлена належним чином відповідно до вимог ЦПК України, в судове засідання не з'явився. Тому згідно вимог ст. 280 ЦПК України за згодою представника позивача суд проводить заочний розгляд справи.

У відповідності до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

       Згідно ст. 405 ЦК України члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником. Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

        Відповідно до ст.ст. 64, 156 ЖК України, члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. До членів сім'ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу, якими є дружина наймача, їх діти і батьки. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням.

       Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 10 постанови від 12 квітня 1985 року №2 “Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України”, у справах про визнання наймача або члена його сім'ї таким, що втратив право користування жилим приміщенням, необхідно з'ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки. В разі їх поважності (перебування у відрядженні, у осіб, які потребують догляду, внаслідок неправомірної поведінки інших членів сім'ї тощо), суд може продовжити пропущений строк.

Встановлено, що відповідачка вселилася в житловий будинок № 36 по вул. Кутова в с.Шмирки Волочиського району Хмельницької області як член сім'ї власника — невістка позивача , однак не проживає в житловому будинку та не користується ним без поважних причин понад один рік.

З огляду на викладене, суд позов задовольнив.

       Визнав відповідачку такою, що втратила право користування житловим будинком по вул. Кутова в с. Шмирки Волочиського району Хмельницької області.

Прес-служба суду